Site İçi (On Page) SEO Optimizasyonu Nedir Nasıl Yapılır?

site içi ,on page,seo,nedir,nasıl yapılır,h etiketi kullanımı,seo uyumlu url,anahtar kelime araştırması,linkleme

SEO çalışmaları internet sitelerin tümünü ilgilendiren ve arama motoru optimizasyonu yapılırken uygun çalışmaların bütünü olarak tanımlanabilmektedir. Site içi ve site dışı işlemlerin ayrı şekilde yapıldığı; istenilen hedefe ilerlenmesi için çalışıldığı bir durumdur. Site içi (on page) SEO çalışmaları yapılırken internet sitelerindeki iyileştirmelerin yapılması her bir sayfanın tek tek incelenmesi gerekmektedir.

Yapılması gereken çalışmalarda her bir sayfanın içerik durumu,Google arama motoruna dair uyumlu olması hedeflenmektedir.

Site içi seo çalışmalarının kaliteli ve güvenilir uygulanışı web sitesine ziyaretçi çekmesine daha çok organik trafik akışı sağlayacaktır.Trafiğin artışı sektörel olarak markalaşmayı ve ürün satışlarını arttıracaktır. SEO çalışmaları uygulanırken arama motorundaki algoritmaların yapılarını bilen uzman kişiler tarafından uygulanması gerekir.

 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO çalışmalarının Türkçe anlamı arama motoru optimizasyonu olarak açıklanır. Search Engine Optimization sözcüklerinin ilk harflerinden oluşmaktadır.

İnternet dünyasında web siteleri arama motorlarında önemli konuma gelmesi için seo çalışmalarına ihtiyaç duymaktadır. Arama motorları web sitelerindeki erişimlere ve bağlantı hızlarına göre bir puanlama sisteminden geçirip kalite sıralaması yapar.Web siteleri olan kişiler bu kalite puanının yükseltmek arama motorlarında ilk sıralarda yer almak için uğraşır.Web sitesinde kodlamadaki hataların incelenmesi uygun içeriklerin hazırlanması gibi işlemler için seo çalışmalarına ihtiyaç duyar.

 

Arama Motoru Optimizasyonunun (SEO) Sitelere Faydası Nedir?

İnternet dünyasında ürün satışı yada reklam veren internet siteleri arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarını yaptırarak büyük faydalarını görmektedir.

Doğru uygulanan bir arama motoru optimizasyonu çalışması yani kısaca seo çalışması web sitelerine faydalar katarak ilerler.Bu faydalar şunlardır;

 • Hedeflenen ziyaretçi sayısının artışı ve organik trafik akışının artması
 • Görünebilirliği artırmak için gerekli çalışmaların hazırlanması
 • Uygun maliyet oluşmasını sağlayarak seo analizine ağırlık verilmesi
 • Yüksek yatırım getirisi sağlaması
 • Uzun vadeli konumlandırma sayesinde ilk sıralara yükselmek
 • Ölçülebilir sonuçlarla doğru stratejiler kurgulamak
 • Esneklik sağlayarak doğru adımlar atmak

SEO çalışmalarıyla internet sitesinin arama motorunda ilk sırada olması beklenir.Doğru anahtar kelime oluşturulduğunda siteye ziyaret edecek kişi sayısı otomatik artacaktır.Sitedeki ziyaretin artışı ve ziyaretçilerin internet sitesinde uzun süre kalmasını hedeflemek ,tanınırlığı arttırmak,firmaya çeşitli noktada karlılık sağlar.Seo çalışması müşteri hareketlerini izlemesini kolaylaştırır ve analizleri daha rahat yapmasını sağlar.

 

Site İçi SEO'nun Önemi Nedir?

Site için (on page) SEO Google gibi benzeri arama motorlarının internet sitesinin bulunduğu sıradan yukarılara taşınması adına uygulandığı ve hedeflendiği bir durumdur. Site içi SEO çalışmasıyla optimizasyonu yapılmış kodların kullanımı,internet sitesinin müşteri ve ziyaretçi sayısında da artışı sağlar.

Site içi SEO çalışmalarında yukarılara yükselmek internet sitesindeki hedef kitleyi çoğaltırken hedef kitlenin müşteriye dönüşmesine bağlı şekilde ürün ve hizmetlerin fark etmesine satın almasını sağlayacaktır. Müşterilere ürün ve  hizmeti ilk kez gösterme fırsatı oluşur ve pazarlama maliyetini düşürme şansını yaratır.

SEO çalışmalarında dikkat edilecek durumları uyguladıkça yapılan çalışmalar sonucu gerçek hedefe ulaşmak kolaylaşır. Site içi SEO çalışmalarını incelerken bu çalışmaları yapmak daha kolay ve web sitesinin sorunlarını tespit etmek kolayca uygulanabilir.Arama motorları internet sitenizi daha iyi analiz eder ve hangi durumlara bağlı hizmet verdiğinizi hemen algılar. Site içi SEO sayesinde arama motorlarındaki ziyaretçilerin aratacağı kelime aramalarında ilk sıralarda gözükmeniz netleşecektir.

Site İçi Ve Site Dışı SEO Farkı Nedir?

Web sitelerini doğru şekilde geliştirmek ve arama motorlarından ilk konumda olmasını sağlamak için seo çalışmalarını iki türde uygulanması önemlidir. Bunlardan birisi site içi SEO, diğeri ise site dışı seo dur.Bu çalışmaların mantaliteleri birbirinden farklıdır fakat hedeflenen ve amaçlanan durumlar aynı olduğu için birbiriyle alakalıdır.

Web sitesinin arama motorlarında yükselip üst sıralara çıkması için site içi ve site dışı seoya ağırlık verilmesi gerekir. Site içi SEO da her sayfa incelenip doğru anahtar kelimelerin oluşturulması gerekir. Site dışı SEO çalışmalarında ise daha çok arama motorlarında yukarıya taşımasını kolaylaştıran backlink ve link çalışmaları yapılmalıdır. Site içi seo da sayfa içeriğine bağlı çalışmalar ağırlıklı yapılırken site dışı seoda dışarıdan verilen bağlantı linklerin oluşturulması gibi belirgin farklar bulunur.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarını yaparken web sitesine bağlı hataların giderilmesiyle, arama motorlarında yukarılara taşımasına imkan vermesi ziyaretçi sayısının organik şekilde artması hedeflenir. Site içi SEO, sayfadaki içeriklerin düzenlenmesinden sorumludur. 

Öncelikle internet sitesinin hızını olumsuz etki eden öğeler tespit edilmeli ve kaldırılmalıdır. Site içi SEO çalışmalarında öncelik anahtar kelime uygunluğu ve kullanımı önemli yere sahiptir.Anahtar kelimeyi doğru uygun yerde yeterli sayıda kullanılmasına dikkat edilmelidir. Seo çalışmasında sayfa başlığı ve alt başlıkları doğru düzenlenmeli ve dikkat edilmelidir. Sayfa içerikleri  arama motorları tarafından doğru algılanması için meta açıklamaları doğru yazılmalıdır.

SEO Uyumlu URL

Uniform Resource Locators (URL) yani Türkçe anlamı tekdüzen kaynak belirleyici, arama motorlarında web sitelerinde yönlendirme yapan bağlantı türü olarak ifade edilir.SEO uyumlu URL,ziyaretçilerde erişim öncesi neyle karşılacağı hakkında bilgi veren komutlar dizisi olarak bilinir. URL bağlantı bilgilerini doğru belirlendiği zaman ziyaretçi sayınızda artış olucaktır.SEO uyumlu URL belirlenirken web sitesindeki hizmetin türüne markaya yada sektöre göre bilgilere yer verilmesi önemlidir.SEO uyumlu URL de uzantı türüne bakıldığında sektör yapısına uygun şekilde belirlenmesi ziyaretçi sayısında artışı sağlaması aynı zamanda hızlı erişimin oluşmasına katkıda bulunacaktır.

 

Anahtar Kelime Araştırması

SEO çalışmalarındaki en önemli aşamalardan birisi anahtar kelimesinin araştırılması ve doğru seçilmesidir.Site içi seo analizinde kullanılan her anahtar kelime sitenin önemini arttırıp vurgularken oluşacak ziyaretçi ve hedef kitlenin artmasına da destek olacaktır.

Anahtar kelime araştırmasında şu kriterler uygulanmalıdır;

 • İçerik kalitesine göre sayfa yapısı kurgulanması ve otorite durumunun belirlenmesi
 • Markalaşma ihtiyacına bağlı pazarlama ve trafik artışını sağlamak
 • Düşük maliyetli tanıtımlara yer vermek
 • Rakip firma analizleri ile rekabet oluşturmak

SEO çalışmalarına bağlı kullanılan anahtar kelimelerde internet dünyasında rakip sitelerin analizlerininde doğru yapılması hassas bir konudur.Arama motorlarında kelime indekslemesini oluşturduğu için kullanacağınız anahtar kelimelerin  ilk sırada gözükmesi gerekecektir.

H Etiketlerini Doğru Kullanmak

H (heading) etiketi, arama motoru botlarında sayfa içeriğine bağlı olarak ne olduğunu ifade eden ve bunu anlamasını sağlayan başlık kısmıdır.Web sitelerinde h etiketi 1 den 6 ya kadar yani h1-h6 ya kadar devam eder. H etiketleri seo çalışmalarını yaparken sayfayı daha kolay okunmasını sağlamak ve anahtar kelimelere dair alaka düzeyini belirlemede kullanılan bir etikettir.

H etiketleri doğru kullanımıyla hazırlanan içeriklerde bölümleri ve alt bölümleri amaca uygun şekilde oluşturulması sağlanmalıdır.

Kullanılacak olan etiketler kullanıcıların aradığını bulmasına imkan sağlarken arama motorlarında da içeriğe daha kolay ve hızlı ulaşmasını sağlar.H etiketlerini doğru kullanıldığında erişilebilirlik kolaylaşır ziyaretçi sayısı organik şekilde artar.H etiketi sayfa içerisinde düzgün şekilde dağıtılmalıdır.

H1 etiketi sayfanın en üst kısmında yer alır ve ziyaretçi içeriğin neyle alakalı olduğunu bilgilendirmesini sağlar.Ziyaretçileri sayfada daha uzun süre kalabilmesi için h etiketlerinin doğru kullanılması çok önemlidir.

Site İçi Linkleme

Site içi SEO çalışmalarının bir diğer hususu internet sitesinin erişilebilir olmasıdır.Bu husustaki önemli bir durum site içi linklemedir. Site içi linkleme internet sitesinden birbiriyle alakalı bölümlerde geçişin kolayca yapılmasına imkan veren çalışmaların genel adıdır.Esasen içeriğe doğru bir biçimde yönlendirme işlemidir ve kullanıcının davranışlarına göre belirlenmelidir. Site sayfalarına yer verilen içeriklere farklı bölümlerde de kullanıcının ilgisini çekerek burada linkleme yapma özelliğini kullanmanız gerekir.Site içerisinde yapılan her türlü yönlendirmeler site içi linkleme mantığı kapsamındadır.

Tüm bu adımlar hakkında daha derinlemesine bilgi almak için ücretsiz seo eğitimimize veya bu konuda tamamen uzman biriyle çalışmak için profesyonel seo uzmanı olarak Teknova yazılımla birlikte çalışmalısınız.

Yorum Yap


2 Yorum

TY

Louise Armero

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.

CEVAP:

TY

Teknova Yazılım

September 23, 2012 at 12:00 am

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vestibulum tortor quam, feugiat vitae, ultricies eget, tempor sit amet, ante. Donec eu libero sit amet quam egestas semper. Aenean ultricies mi vitae est. Mauris placerat eleifend leo.