Video Çekim Kurgu Montaj

Video çekim kurgu montaj,düzenleme nedir,video editörü ne iş yapar,yapılırken nelere dikkat edilmelidir,yazılımları nelerdir ?

Video düzenleme, bir film oluşturmak için video klipleri, görüntüleri ve sesleri bir araya getirme işlemidir. Günümüzde, bu genellikle doğrusal olmayan editörler veya süslü video düzenleme programları olan bilgisayarlarda yapılır. Tüm bu işlemler her şeyi oynatmaya gerek kalmadan dijital videoyu herhangi bir sırayla görüntüleyebileceğiniz, kesebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz anlamına gelir. 

Filmler film üzerinde düzenlendiğinde, editörler filmi bir jiletle kesmek ve bir film yapmak için parçaları uç uca yapıştırmak zorunda kalırdı. Bu yüzden düzenlemeye bazen kesme denir.

Video Düzenleme nedir?

Video düzenleme , yeni bir çalışma yaratmak için video çekimlerini değiştirme ve yeniden düzenleme sürecidir. Video düzenleme, analog kayıt uygulamalarına kadar uzanır.Film makaraları, kare eklemek veya çıkarmak için filmi kesmek ve tekrar yapıştırmak gibi düzenleme adımlarının manuel olarak yapılmasını gerektiriyordu. Donanım ekipmanı daha sonra geliştirildi, bu nedenle bu işlemlerin elle yapılmasına gerek kalmadı.Ancak görüntüdeki herhangi bir değişikliğin fiziksel olarak filme uygulanması gerekiyordu. Günümüzde çoğu video dijital olarak kaydedilmektedir ve bu nedenle bir video;video düzenleme yazılımı kullanılarak düzenlenebilir. Analog video düzenleme biçimleri doğrusal olarak kabul edilirken, dijital video düzenleme doğrusal olmayan kabul edilir .

Video düzenleme, bazen post prodüksiyon olarak da adlandırılır. Video yapımı genellikle üç aşamaya ayrılır: yapım öncesi, prodüksiyon ve post prodüksiyon. Ön prodüksiyon, senaryonun yazıldığı, ekibin kurulduğu ve çekimlerin planlandığı başlangıç ​​aşamasıdır. Prodüksiyon, videonun çekilmesini içerir. Son olarak, post prodüksiyon, video düzenleme,kurgu,montaj,ses düzenleme ve özel efektlerin gerçekleştiği yerdir.

Birçok insan , özellikle profesyonel olmayan durumlarda, tüm post prodüksiyon çalışmalarını tanımlamak için düzenleme terimini kullanır . Terminoloji konusunda seçici olmayı seçip seçmemeniz size kalmıştır. Aşamalarına bakacak olursak;

 • Video kliplerin ve / veya ses kliplerinin bölümlerini yeniden düzenleme, ekleme ve / veya kaldırma.
 • Renk düzeltme, filtreler ve diğer geliştirmeleri uygulama.
 • Klipler arasında geçişler oluşturma.

Düzenlemenin Hedefleri

Bir videoyu düzenlemenin pek çok nedeni vardır ve düzenleme yaklaşımınız istenen sonuca bağlı olmalıdır. Başlamadan önce, aşağıdakilerden herhangi birini içerebilecek düzenleme hedeflerinizi açıkça tanımlamalısınız:

İstenmeyen görüntüleri kaldırın

Bu, düzenlemede en basit ve en yaygın görevdir. Çoğu video, yalnızca hatalı veya istenmeyen kısımlardan kurtularak önemli ölçüde iyileştirilebilir.

En iyi çekimi seçin

Gerçekte ihtiyacınız olandan çok daha fazla çekim yapmak ve son düzenleme için yalnızca en iyi malzemeyi seçmek yaygındır. Genellikle bir çekimin birkaç versiyonunu (çekimini) çekecek ve düzenleme yaparken en iyisini seçeceksiniz.

Bir akış oluşturun

Çoğu video, bir hikaye anlatmak veya bilgi sağlamak gibi bir amaca hizmet eder. Düzenleme, videonun bu hedefe ulaşacak şekilde akmasını sağlamak için çok önemli bir adımdır.

Efektler, grafikler, müzik vb. Ekleyin

Bu genellikle düzenlemenin "montaj" kısmıdır. Ekstra öğeler ekleyerek çoğu videoyu geliştirebilir (ve çok eğlenebilirsiniz).

Videonun stilini, hızını veya ruh halini değiştirin

İyi bir editör, bir videoda ince ruh hali uyarıları oluşturabilir. Ruh hali müziği ve görsel efektler gibi teknikler, izleyicinin nasıl tepki vereceğini etkileyebilir.

Videoya belirli bir "açı" verin

Video, belirli bir bakış açısını desteklemek, bir mesaj vermek veya bir gündeme hizmet etmek için uyarlanabilir.

 

VİDEO DÜZENLEME İŞLEVLERİ

Video kayıtlarının çoğu son haline gelebilmesi için bir tür video düzenleme yapılmıştır. Ham görüntüler, ham fotoğrafçılığa çok benzer şekilde, ister basit renk düzeltme ve kırpma, ister birden fazla kamera açısı ve çekimde daha gelişmiş düzenleme olsun, genellikle bir tür iyileştirme gerektirir. Yaygın video düzenleme işlevleri şunları içerir:

 • Renk düzeltmesi
 • Pozlama ayarı
 • Bulanıklaştırma
 • Çerçeve kırpma
 • Kırpma
 • Yeniden sıralama
 • Çapraz çözme
 • Kesikler
 • Arttırıp azaltmak

VİDEO DÜZENLEME YAZILIMI ÖRNEKLERİ

Profesyonel ve amatör video editörleri, bitmiş bir ürün oluşturmalarına yardımcı olacak yazılıma ihtiyaç duyar. Çoğu gelişmiş düzenleme yazılımı pahalı bir lisans ücreti gerektirirken, basit düzenleyiciler genellikle ücretsiz veya küçük bir abonelik ücreti karşılığında edinilebilir. Mobil teknolojinin yükselişi, birçok yazılım programına yüksek performanslı dizüstü ve masaüstü bilgisayarların yanı sıra akıllı telefonlardan ve tabletlerden de erişilebilir hale gelmiştir. Benzer şekilde, bazı yazılımlar yerel bir indirme gerektirir ve diğer programlar İnternet tabanlı bulut hizmetleri olarak çözüm sunar.Başlıca video düzenleme yazılımı ürünlerine bakacak olursak;

Teknova yazılım olarak işinize dair çalışmaların daha çok tanınırlığı,fark edilmesi,bilgi akışı vb. birçok durumun farkına varılabilmesi için video çekimleri önem arz etmektedir.Günümüzde bilgiye ulaşmanın en pratik yolu video çekimleridir.Video çekimleri konusunda seo analizleri yani internet dünyasında en çok aranan konu başlıklarına göre video çekim kurgu montajı yapılması konusunda bizimle birlikte çalışabilirsiniz.