NAS Server Ağa Bağlı Depolama Çözümleri

Nas nedir,neden ihtiyaç duyarız,küçük işletmeler için neden önemlidir ?

Ağa Bağlı Depolama (NAS), depolamayı ağda kullanılabilir hale getiren bir sunucudur. Böyle bir sistemde bir veya daha fazla sabit sürücü, bir Ethernet adaptörü ve bir işletim sistemi olacaktır. Genellikle NAS üzerinde bir WiFi ağına sahip olmak istemezsiniz çünkü transfer hızını önemli ölçüde yavaşlatır. Bir NAS'daki verilere eriştiğinizde, ev yönlendiricinize WiFi üzerinden ve ardından bilgisayarınıza WiFi veya Ethernet üzerinden gitmesi gerekir. 

NAS, yönlendiriciye Ethernet kablosuyla bağlı olsaydı bu çok daha hızlı olurdu.Ayrıca NAS'a her zaman fiziksel erişime ihtiyacınız olmadığından, yönlendiriciniz ve internet modeminiz nerede olursa olsun onu gizlemeniz önemlidir.

Bir NAS'ın birincil amacı, dijital dosyalar için merkezi ve paylaşılan depolama sağlamaktır. Bu nedenle, genellikle tek bir NAS'ta birden çok sabit disk bulunur. Bir ev ağında paylaşılan depolamayı gerçekleştirmenin başka yolları da vardır. Örneğin, birçok modern yönlendiricide ayrıca USB bağlantı noktaları bulunur. Yönlendiriciye harici bir sabit sürücü takabilir ve bu depolamayı ağdaki herkes tarafından kullanılabilir olacak şekilde yapılandırabilirsiniz. 

Neden bu basit çözüm yerine bir NAS satın almayı seçesiniz?

Bir kaç nedeni var. İlk olarak, yönlendiricinin sabit sürücüyü okuyup yazabildiği hız ile sınırlı kalacaksınız. En üst düzey yönlendiriciler bile yavaş okuma / yazma sürelerine sahip olacaktır (yaklaşık 13MB / s). Örneğin, ev sinema sisteminize HD video aktarmaya çalışırsanız bu, yönlendiriciyi ve sabit sürücüyü zorlar. Birden fazla aile üyesi dosyalara aynı anda erişmeye çalışırsa, aktarım hızı dayanılmaz olacaktır. 

NAS, özel bir cihazdır ve birden fazla kullanıcının aynı anda verilere erişmesine izin verir. Bir başkası bilgisayarını yedeklerken bir HD filmi tabletinize veya ev sinema sisteminize aktarabilirsiniz.

Özel bir NAS, yönlendiricinin USB bağlantı noktasına bir sabit sürücüyü takmaktan daha fazla depolama sağlama yeteneğine de sahiptir. Tek bir NAS birden fazla sürücüye sahip olabilirken, yönlendiriciye yalnızca tek bir tane takabilirsiniz. Çoğu NAS, bir RAID yapılandırması kurma yeteneğine sahip olacaktır, böylece bir sabit sürücü arızalanırsa, onu kolayca değiştirebilir ve tüm verileriniz geri yüklenebilir.

Bir NAS ile dosyalarınıza ve verilerinize dünyanın her yerinden de erişebilirsiniz. Uzaktan erişim özelliğini yapılandırmanız yeterlidir ve kendi özel bulutunuza sahip olursunuz. Önemli bir sunumu veya ev ödevini unutursanız, DropBox gibi şirketlere aylık bir ücret ödemeden herhangi bir cihazdan ona erişebilirsiniz.

 

NAS sistemi, verilerin yetkili kullanıcılar ve farklı müşteriler için merkezi bir konumda depolanmasını ve buradan alınmasını sağlayan ağa bağlı bir depolama cihazıdır. NAS sistemleri, ek depolamaya ihtiyacınız oldukça elinizdekilere yeni cihazlar ekleyebileceğiniz anlamına gelen, esnek ve yatay ölçeklendirilebilen cihazlardır. NAS, ofiste özel bir bulut olmasına benzer. NAS çok hızlıdır, maliyeti daha düşüktür ve her şeyin sizin kontrolünüzde olmasını sağlayan işyerindeki genel bulut kurulumunun bütün avantajlarını sunar.

NAS sistemleri KOBİ'ler için mükemmeldir.

  • Kullanılması kolaydır, genel olarak ayrı BT personeline ihtiyaç olmaz.
  • Daha düşük maliyet sunar.
  • Veri yedekleme kolaylığı sunar ve ihtiyacınız olduğu anda erişilebilir.
  • Veri depolamasının emniyetli ve güvenilir biçimde bir merkezde toplanmasını sağlar.

NAS sistemiyle verilere her zaman erişilebildiğinden çalışanların işbirliği yapması kolaylaşır, müşterilere zamanında yanıt verilebilir ve bilgiler tek bir yerde bulunduğundan satışlar ve diğer konular anında izlenebilir. NAS özel bulut gibi olduğundan ve ağ bağlantısı kullanılarak verilere uzaktan erişilebildiğinden, personel her yerden ve her zaman erişim sağlayabilir.

Dağınık depolama yerleşimleri KOBİ'ler için işe yaramaz.

  • Uyumsuz veriler karmaşık hale gelir.
  • Depolama arızalanırsa güvenilirlik ve erişim sorunları yaratır.
  • Müşteri hizmetleri isteklerine ve satış sorgulamalarına yanıt vermede gecikmeler yaşanabilir.

Teknova yazılım olarak NAS konusunda size ekonomik ve yüksek performanslı çözümler sunuyoruz.